Lingwistyka czy zoologia

Wszechobecny w dzisiejszej komunikacji znak @ jest wytworem świata anglojęzycznego handlu i księgowości.

Dziś znak @, nazywany „at sign” oznacza umiejscowienie konta na serwerze poczty elektronicznej. Dla posiadacza konta email ten znak to po prostu konieczność i nic niezwykłego ale jeśli przyjrzymy się bliżej @ to odkryjemy, że jest on również nośnikiem bardzo przydatnych informacji lingwistycznych.W przypadku znaku @ wyznacznikiem, używanej przez posiadacza konta email ,nazwy nie jest sekwencja dźwięków wymowy ale kształt znaku.

Kot, pies, ślimak, świnia, słoń czy wreszcie małpa nie są jedynymi zwierzętami, do których porównuje się symbol @.

Mieszkańcom Szwecji kojarzy się z „uchem słonia” (elefantöra). W Indonezji staje się „żółwiem” (a kura-kura – żółwie a). Na Węgrzech to już „robak” (kukac) ,a w Grecji „kaczątko” (papaki).

@ przybiera kształt „ślimaka” we Francji (petit escargot- mały ślimak lub escargot – ślimak).We Włoszech występuje jako (chiocciola-ślimak), a w Korei jako (dalphaengi- ślimak). W kraju języka hebrajskiego znak @ to (shablul-ślimak).

Nasza polska „małpa” pojawia się również w Europie u sąsiadów: Niemcy (Klammeraffe – kapucynka), Szwajcaria (Affenschwanz-małpi ogon), Słowenia (afna-małpa), Rumunia (coada de maimuta-ogon małpy), Serbia (majmunski rep-małpi ogon), Bułgaria(majmunsko a -małpie a),

„Kota” można spotkać w krajach Skandynawskich: Szwecja (kattfot – kocia stopa, kattsvans – koci ogon), Finlandia (kissanhäntä – ogon kota). W języku fińskim występują też inne nazwy znaku @ a mianowicie: miau, miumau, miuku, miukumauku.

Czyż przeczytanie adresu biuro@bit.wroc.net jako „biuro miau bit wroc net” nie brzmi fajnie!!!!!

Chorwaci używają angielskiego słowa (monkey-małpa) choć nie jest ono w ogóle spotykane jako określenie znaku @ w krajach anglojęzycznych.

W Norwegii i Holandii znak @ to już nie żadne zwierzę ale tylko znak „at”.

Jak widać nazwy znaku @ zasługują na szczególną uwagę lingwisty. Używanie określonej nazwy znaku @ podczas jego podawania może być cenną informacją bowiem pozwala na zidentyfikowanie kraju pochodzenia lub poznanie narodowości poznawanej osoby.

Internet pojawia się w coraz to nowych krajach i z pewnością @ będzie miał szanse być jakimś krajowym „nowym gatunkiem zoologicznym”.

Drukuj artykuł Drukuj artykuł

Zobacz również:

Dodaj komentarz